12 zvuků zpívajícího draka

"Člověk má jen jednu možnost nádechu, jednu formu, ale šest forem výdechu" - výrok kterým se termín o cvičení Liu Zi Jue - poprvé objevil, byla kniha s názvem "Péče o zdraví mysli a prodlužující životnost", kterou napsal Tao Hongjing v období jižní a severní dynastie (420-589 n.l.)

Toto cvičení je něco mezi či-kungem a klidnou meditace. Cvičení šesti dechů (Liu Zi Jue - čti liu c´ ťue) je zaměřeno na očištění orgánů zang (čti cang) od blokovaných emocí a nastartování jejich přirozené energetické rovnováhy. Ke každému z šestice orgánů je přiřazen zvuk, který se vydává při výdechu. Cvičení spočívá v mentálním soustředění na daný orgán a provádění techniky očištění za pomoci léčebné vibrace daného zvuku. A protože je šest orgánů a každý z nich může mít yang i yin kvalitu, je z tohoto základu dnes stvořeno 12 zvuků zpívajícího draka.

Orgány ovlivňované tímto cvičením:
  • játra - hněv se transformuje na vlídnost / laskavost 
  • srdce - arogance / mrzutost se transformuje na radost / soucit 
  • slezina - obavy se transformují na stabilitu 
  • plíce - smutek se transformuje na odvahu / čestnost /poctivost 
  • ledviny - strach se transformuje na nebeský klid 
  • trojitý zářič - zde se dovrší harmonizace všech orgánů 
Dnes se dá cvičit jako celostní program 12 komplexních cviku s různými polohami vztažený ke všem orgánům podle meridiánů. Při cvičení dávejte v nádechu lehce špičku jazyka na patro. Přejeme vám krásné cvičení. Ideální prostředí je klidná místnost či příroda, ne však za větrného počasí. Uvádím zde dvě možnosti, na obrázku je cvičení v sedě, určené spíše do interiéru a ve videu je detoxikační cvičení, které se dobře cvičí venku. Ale to je už na vás.Žádné komentáře:

Okomentovat