5 vnitřních cviků1 - cvik DRAK - Symbolizuje sílu, svrchovanou moudrost, sebeovládání a úspěšnost. Cvik pomáhá překonávat pocit, hněvu a nepřátelství a zbavuje nás úzkostí. Působí na srdeční činnost, na cévy a na aktivitu tenkého střeva. Zahajujeme v poloze vstoje, zhluboka se nadechneme do plných plic. (tibetský lámský nádech). Pokrčíme jednu nohu tak, aby se opírala nad kolenem druhé nohy. Ruce upažíme ve výši ramen, jednu ruku ohneme v lokti tak, aby prsty směřovaly k prstům druhé ruky, zatnout prsty v pěsti a dlouze vydechneme.

Potom ruce vyměníme a cvik opakujeme na druhou stranu. Druha fáze cviku, pokrčíme druhou nohu a postupujeme stejně jako u první fáze. Důležitý je hluboký nádech a dlouhý výdech, při kterém silou svíráme ruce v pěst.

2 - cvik TYGR - Pomáhá nám k překonávání nepříznivých duševních stavů, vyvolaných úzkostí či nepřízní, vlastní neschopností se prosadit a nedostatkem ambicí. Doporučuje se k léčení jater, ke ztišení příliš napjatých nervů, k úpravě funkce žlučníku a k detoxikaci.

Zahajujeme ve stoje, zhluboka se nadechneme. Stoupneme si na špičky, nohy pokrčíme v kolenou a ruce předpažíme, jako kdybychom se chystali skočit na kořist. Zatneme ruce v pěst a dlouze vydechujeme.

3 - cvik MEDVĚD - Napomáhá ke stimulaci myšlenkových pochodů, usnadňuje chápání a pomáhá vytváření povahové rozhodnosti. Působí na tvorbu enzymu sleziny, slinivky a na funkci žaludečního svalu. Doporučuje se na zažívací poruchy, zvýšení či snížení koncentrace krevního cukru a léčí cukrovku. 

Zahajujeme tím, že zůstaneme nehybně stát. Zhluboka se nadechneme. Pak mírně vysuneme břicho dopředu, jako medvěd a postavíme se na paty. Při výdechu jdeme dopředu po patách a dupeme. Jdeme tak dlouho dokud úplně nevydechneme. (minimálně deset kroků).

4 - cvik OREL - Stimuluje plíce, pokožku a tlusté střevo. Je dobrý pro překonání melancholie, beznaděje a deprese, které mohou být následkem, ale také příčinou plicních chorob. Doporučuje se při rozedmě plic, astmatu a kožních onemocněních. Zahajujeme tím, že zůstaneme stát, zhluboka se nadechneme. Stoupneme si na špičky, ruce mírně od těla a pružně jdeme po špičkách dopředu a přitom vydechujeme.

Druha fáze cviku posiluje vnitřní svalstvo rukou, které ve vyšším věku nejdříve ztrácí svoji pružnost a pevnost. Ruce zapažíme a při tom vyvineme tlak, kterým se snažíme dostat co nejvýše k lopatkám. Dlaně jsou otočeny směrem vzhůru. Postavíme se na špičky, hluboce se nadechneme a kráčíme po špičkách kupředu a zvolna dlouze vydechujeme.

5 - cvik OPICE - ztělesňuje neomezenou aktivitu a uvolněnost, je vhodný pro lidi, kteří se cítí nesvobodní a omezení okolnostmi, které pramení z nedostatku volnosti. Doporučuje se pro posílení ledvin, močového měchýře a močových cest. 


Zahajujeme ve stoje, zhluboka se nadechneme a při výdechu se zcela uvolníme. Poskakujeme na místě po celou dobu dlouhého výdechu, přičemž pohyby se spontánně odvíjejí od momentální nálady.

Žádné komentáře:

Okomentovat