Stojící jako strom (Wu-čchi)SPRÁVNÝ POSTOJ

Umění stání jako strom (Zhan Zhuang - čti Čan Čuang). Toto cvičení, které výrazně proslavil mistr Wang Xiang Zhai, je odlišné svým základním pojetím. Cvičení spočívá v nehybném stání v určitých pozicích od několika desítek minut až v po několik hodin. Je to jedna z nejtěžších disciplín. Poněvadž při "nepohybu" se projeví tendence k těkavosti mysli a zároveň není ze začátku snadné nehybně stát po delší dobu a být přitom uvolněn. Cvičení spočívá v uvolněném stání za plné účasti vědomí. Když jsou síly jin a jang (napětí a uvolnění těla) v rovnováze jsou nastoleny vhodné podmínky pro cirkulaci qi a krve. Když v tomto stavu setrváme delší dobu má to blahodárný účinek na naše tělo. Buňky začnout regenerovat, procesy v těla začnou opět plně fungovat, mysl se zklidní. Dlouhodobým pravidelný cvičením výrazně zvyšujeme vnitřní sílu těla a zlepšujeme si vnímavost energií kolem nás. Nejprostší cvičení bývá tím nejúčinnějším. Wang Xiang Zhai řekl: "Nečinnost je ta pravá činnost. I kdybyste měli sto činností, nebudou tak dobré jako jeden moment ticha. Sto cvičení není tak dobrých jako jeden moment klidného stoje."
  


Výchozí poloha - základní postoj (stoj rozkročný na šíři ramen, chodidla v rovnoběžné poloze, kolena uvolněná, záda vzpřímená, pánev mírně podsazná). Brada směřuje dolů, krk je vzpřímený. Hlava je jakoby "zavěšená" za temeno, tělo je uvolněné, jazyk se volně dotýká horního patra za zuby, oči zavřené.

Představte si, že vaše nohy vrůstají hluboko do země a přeměňují se v kořeny mohutného stromu, berou ze země vláhu, životně důležité látky a energii jin.

Představte si , že váš trup roste vysoko do nebes, nad oblaka, ke slunečnímu světlu a ke hvězdám. Odsud přijímáte a vstřebáváte světlo, vítr, déšť, kosmickou energii jang. Nabýváte ohromné, vesmírné velikosti.

Spusťte ruce tak, aby se dlaně nacházely v rovině pupku. Lokty směřují od těla. Představte si, že pod paží máte jako vejce křehké tenisové míčky. Linie rukou jsou zaoblené a uvolněné, jakoby objímaly velký nafukovací míč. Představte si mezi pupkem a dlaněmi pružnou kouli

Nyní absolutně uvolněte a vyprázdněte svou mysl. Pocítíte jak skrze vaše nohy - kořeny stoupá čchi Země a klesá čchi vesmíru. Vnímejte tento pohyb a energetickou kouli mezi dlaněmi a pupkem. Opět se uvolněte.


Představte si a vnímejte růst koule zvětšuje se a zvětšuje, přesahuje hranice vašeho těla a vy se ocitáte v jejím nitru. Cítíte, že se nacházíte uvnitř této koule, pocítíte doteky zvuků hudby.(- při praktikování hraje klidná hudba). Nabýváte ohromné, vesmírné velikosti. Koule se postupně zmenšuje a energie uvnitř slábne. 

Zmenšuje se koule prochází vaším tělem a znovu se ocitá mezi dlaněmi a pupkem. Poté se znovu zvětšuje a zmenšuje. Toto se opakuje několikrát za sebou. 

Minimální délka cvičení je 30 minut z toho důvodu, že za tuto dobu krev a čchi projdou drahami a cévami, a proto je zapotřebí nejméně půlhodina k tomu, aby čchi spolu s krví pronikla do všech úseků a tělesných buněk. Po určité době, když si na tuto polohu zvyknete, můžete prodloužit provádění cviku až na dvě hodiny.

Na konci cvičení zkoncentrovat čchi ve spodním tan-tienu. Položte ruce na tuto oblast (ženy nejdříve pravou ruku na spodní tan-tien a na ni levou; muži obráceně L na ni P dlaň). Myšlenkově se soustředíte a vsunete kouli do spodního tan-tienu (místo asi tak 3 cm pod pupkem do hloubky 1/3 břicha). Propnete nohy. Pod dlaněmi ucítíte horko nebo pulzaci. Po chvíli krouživým pohybem dlaní vmasírujte kouli. Spočiňte v klidu a uvědomte si své pocity. Uvolněte paže. Otevřete oči. 


Zapamatujte si : ženám v době menstruace se z důvodu krvácení doporučuje držet ruce a kouli proti střednímu tan-tienu (srdeční centrum bod mezi prsními bradavkami). V době těhotenství se cvik velký strom provádí bez pomoci rukou a bez představy koule na úrovni spodního tan-tienu (místo asi tak 3 cm pod pupkem do hloubky 1/3 břicha).


zdroj: Bruce Frantzis - Síla čchi

Žádné komentáře:

Okomentovat