12 x uzavřená dlaň

Toto cvičení je určeno pouze pro cvičence, kteří projdou poučením o významu a způsobech tohoto cvičení, v žádném případě ho přímo nenapodobujte. Meditace nej-tan se cvičila jako doplňující cvičení pro to, aby při dynamických cvičeních nevznikl u cvičenců san-kung. Do Číny jej podle legendy přinesl patriarcha Bodhidharma - Ta Mo /菩提達磨 v 5. století našeho letopočtu.

Cvičení je dobré provádět na čestvém vzduchu nebo alespoň v dobře větrané místnosti. Tvář směřuje k východu, tělo je uvolněné. Chodidla jsou od sebe na šířku ramen. Ústa jsou zavřená a jazyk se zlehka opírá o horní patro. Této technice se říká ta-čchiao (utvoření mostu). Spojuje totiž jin a jan dráhu v jednotnou cirkulaci. Pokud se v ústech hromadí sliny, polykejte je. Pokud se cvičenec během cvičení soustředí na cvičené části těla  a dech, podpoří tím cirkulaci čchi v těle. není dobré cvičit v hladu nebo bezprostředně po jídle (1 - 2 hodiny). Necvičit den po pohlavním styku. Necvičit při únavě či duševním rozrušení. Necvičit po požití alkoholu. necvičit při stresu. Prováděné formy musí následovat v určeném pořadí. Provádění a počet záleží na učiteli. Pro zdravotní účely stačí 5 forem denně. 

Pro ty, co cvičí = přijímaná mužská polarita YIN - generuje obrovskou část mužské energie NEBE a je třeba ji nechat volně proudit a neuzemňovat ji přímo v postoji - po cvičení si jděte lehnout a nechte ji ukotvit samotnou energii ZEMĚ. A to nejméně stejnou dobu, po jakou jste cvičili.


FORMA 1 - Ruce jsou spuštěny podle těla, dlaně otevřené, směřující dolů, špičky prstů směřují vpřed. Lokty jsou ohnuté. Představ si tlačení dlaněmi dolů při výdechu, při vdechu se uvolní. Tato forma vybudí čchi v zápěstí. Teplo lze cítit v dlaních a zápěstích.

FORMA 2 - Beze změny polohy paží sevřeme dlaně v pěst, vnitřní stranou dolů, prsty narovnané, směřují k tělu. Představ si tisknutí pěstí a ohýbání palců dozadu při výdechu a uvolnění při nádechu. Zápěstí zůstanou ohnutá, aby se zachovala energie nahromaděná v první formě.

FORMA 3 - Opět bez pohybu paží obrať pěstí tak, aby byly vnitřní stranou obráceny k sobě. Představ si sevření pěstí při výdechu a uvolnění při nádechu. Následuje stimulace svalů a nervů paží a hromadí se zde energie.

FORMA 4 - Natáhni ruce před sebe, dlaně stále sevřené v pěst, obrácené k sobě. Představ si svírání pěsti při výdechu a uvolnění při nádechu. Tento cvik vybuzuje čchi v ramenou a hrudním koši.

FORMA 5 - Natáhni ruce nahoru, dlaně směřují k sobě, stále sevřené v pěst. Představ si svírání při výdechu, uvolnění při nádechu. Vybuzuje energie v ramenou, šíji a po stranách těla.

FORMA 6 - Rozpaž ruce rovnoběžně se zemí, lokty ohnuté. Předloktí směřují k hlavě. Pěstí jsou u uší vnitřní stranou dopředu. Sevření pěstí při výdechu, uvolnění při nádechu. Sevření pěstí jen představit! Čchi v pažích a hrudníku.

FORMA 7 -  Rozpaž, dlaně směřují dopředu sevřené v pěst. Představ si svírání při výdechu, uvolnění při nádechu. Tato forma budí energii v ramenou, hrudním koši a zádech.

FORMA 8 - Natáhni ruce dopředu, dlaně směřují k sobě, ale lokty jsou ohnuté tak, že paže tvoří kruh. Představ si sevření pěstí při výdechu, uvolnění při nádechu. Při výdechu si představuj průtok energie v pažích. 

FORMA 9 - Přitáhni pěsti k tělu a ohni ruce v loktech. Pěsti se nacházejí téměř před tváří, vnitřní stranou dopředu. Představ si sevření pěsti při výdechu a uvolnění při nádechu. Cvičení jsou podobná jako u formy 6, ale pěsti se nacházejí blíž u sebe a jsou obráceny dopředu, tím pracují jiné svaly. Zvyšuje to průtok energie pažemi.

FORMA 10 - Zvedni předloktí svisle nahoru. Pěsti jsou vnitřní stranou dopředu, paže rovnoběžně se zemí do stran. Představ si sevření při výdechu a uvolnění při nádechu. Způsobuje to cirkulaci energie vybuzené v oblasti ramen.

FORMA 11 - S ohnutými lokty sniž ruce dolů, až se ocitnou pod pukem vnitřní stranou pěstí dolů. Představ si sevření pěstí při výdechu, uvolnění při nádechu. Při výdechu si představujeme průtok energie.


FORMA 12 - Zvedni ruce před sebe, dlaně jsou otevřené, směřují nahoru. Představ si zvedání závaží při výdechu, uvolnění při nádechu. Po cvičení stůj s rukama volně spuštěnýma podél těla nebo si ještě lépe lehni na zem a relaxuj. Dýchej pravidelně, cítíš, jak se energie rozlévá po celém těle. Zůstaň tak několik minut.

Žádné komentáře:

Okomentovat