pondělí 17. listopadu 2014

JAK DÝCHAT


Váš den začíná být hektický, jste unavení, začínáte pociťovat úzkost, jste zaneprázdnění nebo plní pochybností. Jste tak trochu ztraceni, cítíte se, jako byste ztráceli směr.

Nadechněte se.

Přesuňte svou pozornost od starostí všedního dne na váš dech, jak proudí dovnitř a potom ven.

Dýchejte normálně, ne pomaleji nebo hlouběji než obvykle – jediná věc, která se změní je to, že nyní dáváte pozor.

Vaše mysl bude odcházet a je to v pořádku. V tu chvíli jen navraťte svou pozornost k dechu, všímejte si svých myšlenek, jak se vytváří a pak se vraťte zpět k dechu.

Dech je velice jemný, naplní nás a poté pomalu odejde, většinou si toho ani nevšimneme a ani nad tím nepřemýšlíme.

Vaše mysl bude odcházet, vy se vraťte. Dávejte pozor na kvalitu svého dechu, vaše tělo i hrudník se zvedají a padají, ramena se hýbou, záda jsou lehce shrbená a možná vás od sezení trochu bolí zadek.
Všimněte si tohoto momentu a uvědomte si, že v této chvíli je vše v pořádku. Tento moment je kompletní, bez starostí a rozptylování.

Možná ve vaší mysli vystoupí nějaké úzkosti a strachy…ale jsou stejné jako ostatní myšlenky. Jsou to jen prozatímní situace, jako mraky procházející nad hlavou. Nic vám neudělají, když si jich jen všimnete, přijmete je a necháte je jít dál.

Pak se vrátíte k dechu a vnímáte ho – vnímáte jak dýcháte, na všechny úzkosti na chvíli zapomenete.
Vaše mysl znovu odchází, obavy jsou zpátky a toužíte se rozptýlit a mít opět dobrý pocit… Tyto obavy a touhy se nás snaží přirozeně směrovat k pohodlí a vyhnout se nepříjemnostem.

Opět se vrátíte k dechu, vnímáte své tělo a vše je v tuto chvíli zase perfektní. Obavy a touha po pohodlí jsou pryč. Vaše já není problém, když žijete naplno tady a teď… a když se zase ozve, opět se vrátíte k dechu a  úzkost je pryč.

Je to jako příliv a odliv, kdy se „vaše já“ a „přítomný okamžik“ přetahují tam a zpět a vy jste zachyceni ve vlnách mezi nimi. Chvíli zůstaňte jen s dechem…

Je zde jen dech, tělo a vše, co je kolem vás.

Žádné komentáře:

Okomentovat