pondělí 1. září 2014

Taoistický recept na dlouhověkost

Jedním z nejúžasnějších případů dlouhověkosti je tento čínský bylinkář a taoista Li Ching-Yuen, který si po celý svůj dlouhý a aktivní život uchoval mladistvou sílu, sexuální potenci a dokonalé zdraví.
Mistr Li Ching-Yuen zemřel v roce 1933, krátce poté, co se oženil se svou 24. ženou. V Číně je považováno za historickou skutečnost, že se narodil v roce 1677. Pokud je to pravda, bylo by mu v době jeho úmrtí 256 let.
Když zemřel, měl dosud vlastní zuby a vlasy a ti, kteří ho znali, říkali, že ještě ve 200 letech vypadal na padesát. Mistr Li Ching-Yuen zanechal konkrétní rady pro všechny, kteří mají v úmyslu řídit se jeho příkladem.

Držel se tří základních pravidel:

  1. Nikdy v životě nespěchej. Vykonávej vše pozvolna, ber vše klidně a dopřej si tolik času, kolik potřebuješ. Své žáky nabádal, aby stále dbali na to, aby bylo jejich srdce klidné, aby seděli tiše jako želva, chodili čile jako pták a spali tvrdě jako pes.
  2. Vyhýbej se extrémním emocím. Prudkým citovým bouřím by se měl člověk vyhýbat, především když je starší. Nic neokrádá tělo tak rychle o energii a nic tak nenarušuje harmonii vnitřních orgánů jako prudké citové výlevy. Ucpávají totiž tři stanice odstraňování jedů – ledviny, játra a plíce.
  3. Cvič denně čchi-kung. Člověk by měl pravidelně cvičit čchi-kung. Délka a intenzita takového terapeutického programu přitom nejsou tak důležité jako pravidelnost, pokud cvičení vybral mistr čchi-kung.

Navíc Li ťing-juan ještě uváděl tři specifické pokyny pro výživu:

  1. V horkých letních večerech by se nemělo příliš jíst, protože to způsobuje stagnaci krve a energie.
  2. V chladných zimních dnech by se mělo jíst větší množství výživných potravin, protože dodávají tělu esenci a energii, kterou potřebuje, aby se při chladném počasí udrželo v teple.
  3. Člověk by se měl živit především vegetariánsky a navíc užívat byliny prodlužující život.
Byliny, které mistr Li Ching-Yuen téměř výlučně doporučoval, byly ženšen, kořen dlouhověkosti a dosti neznámá rostlina s názvem hydrocotyle aratica minor, skromný příslušník čeledi pupečníkovitých, který roste v tropických asijských marších. Obsahuje silný alkaloid, který má vitalizující účinky na nervovou soustavu, mozkové buňky a endokrinní systém.
zdrojhttp://www.seberizeni.cz/nejstarsi-clovek-se-dozil-256-let/

Žádné komentáře:

Okomentovat