čtvrtek 13. března 2014

Mánie ezoteriky je stejně pošetilá, jako posedlost penězi…

Jsou to jen dvě strany jedné mince. Ezoterika je dnes pojem. Ale čeho vlastně? Co se to stalo v dnešní době s ezoterikou? Mnoho lidí “s tím” žije, mnoho lidí “tím” žije. Bubnujeme na bubny, chodíme na kurzy, kupujeme ezoterické předměty, mandaly, amulety, nosíme ezoterické oblečení. 

Snažíme se být ezoteriky, lidmi, kteří tomu „rozumí“. A jaký je v tom vlastně rozdíl, že se odlišujeme od dnešní společnosti? Která taky žije tím, čím se jí líbí. Penězi, luxusním zbožím, novinkami na trhu. Není v tom rozdíl. Je to stejná pošetilost. Být blázen do peněz, aut, žen, kosmetiky, oblečení či značek je stejné, jako být blázen do všeho z ezoteriky. Nevidím v tom rozdíl. 

Jediný a podstatný rozdíl je v nasměrování. V našem vnitřním uvědomění, v našem vnitřním posunu. Exoterik (oficiální pojem) je člověk žijící z obecně známého vědění, tzn. to co je kolem nás obecně známo. Naopak ezoterik je člověk hledající vnitřní vědění, vnitřní moudrost, alternativy. Už chápete? Je v tom podstatný rozdíl. 

Rozdíl mezi přijímáním a hledáním. Nemusím nosit ezoterické oblečení, abych byl ezoterikem. Smutné na tom však je fakt, že mnoho ezoteriků jsou horšími lidmi než lidé kolem nás. Napadají vše co tady existuje, poukazují na věci, bez kterých by sami nedokázali dnes žít. Nedokážou se začlenit do společnosti, ale na druhou stranu i proto, že je společnost odmítá jako nějaké exoty. Jedno i druhé je špatně. Exoterik odmítá takové lidi jako podivíny a ezoterik mluví o lidech kolem sebe jako o bláznech. Kde je pravda? Pravda tkví v nás samých a není závislá na tom, kam se řadíme. Je především o správném pochopení významu slov svoboda, pokora a umění komunikace. Pokud nedokážeme tolerovat jednu či druhou stranu, je v nás samotných něco špatně. Ztratili jsme úctu k lidem, k sobě, k životu. Stáváme se zabedněnými lidmi s klapkami na očích. Co hůř, přesvědčení o své vlastní pravdě. Věříme věcem, které mohou být stejně pošetilé jako učení ezoteriků. Je vesmír opravdu 13 miliard let starý? Věříte tomu? Ta představa je stejně šílená jako třeba pravdivá. A co z toho? Spíše bychom se měli zabývat tím, jací jsme my sami. Exoterici, ezoterici nebo teoretici. Jací jsme my, lidé… Mimochodem, já osobně se řadím k ezoterikům. 

Mějte krásný víkend plný slunce, PavelŽádné komentáře:

Okomentovat